"KARALIŠKUOJU LENKIJOS KELIU. VALDOVAI IR JŲ REZIDENCIJOS", 2016-08-27
(Karališkuoju Lenkijos keliu. Fotografavo Laimutė Urbonienė ir Ramūnas Menkevičius )
Karališkuoju Lenkijos keliu vykome į Krokuvą, kuri daugiau nei 500 metų buvo Lenkijos sostinė, o 72 metus-Krokuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė. Krokuva - pats gražiausias miestas Lenkijoje, alsuojantis didinga protėvių istorija, dažnai vadinamas "Lenkijos deimantu" bei "Karalių ir bažnyčių miestu". Žvelgdami į Vavelio rūmų didybę, prisiminėme Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ir Lenkijos susijungimą, kurį įteisino Krėvos sutartis, apžvelgėme Lietuvos ir Lenkijos istorinius įvykius.
Vavelio katedra spindi auksu, čia vykdavo Lenkijos monarchų karūnavimas, čia palaidoti Lietuvos ir Lenkijos valdovai, žymūs politikos veikėjai, poetai. Žygimanto bokšte kabo pats žinomiausias Lenkijoje Žygimanto varpas su Lietuvos Vytimi ir Lenkijos ereliu. Manoma, kad jį palietus kaire ranka, išsipildo pats karščiausias noras...
Lenkijos "aukso amžius" buvo XV-XVI a. valdant Jogailaičių dinastijai. Taigi, Lenkiją valdė Didieji Lietuvos kunigaikščiai, ji neatsiejama nuo Lietuvos, dauguma valdovų-išeiviai iš Lietuvos. Krokuvoje buvo pakrikštytas Jogaila, čia vyko Jadvygos vestuvės.
Šventosios Kunigundos šventykla pradėta statyti Veličkos druskų kasykloje dar 1896 metais. Kalnakasiai viską čia sukūrė iš grynos druskos, įskaitant sienas, grindis, skulptūras, sietynus. Norint patekti ten, reikia valandą keliauti po žeme. Po žeme - tikras iš druskos sukurtas stebuklas. Šios kasyklos-vienintelės pasaulyje, veikusios nuo viduramžių laikų, iškastos po Veličkos miesteliu 9 lygiais, bendras tunelių ilgis sudaro net apie 300 km.Tai didžiausias kalnakasybos muziejus pasaulyje, kuriame galima rasti urvus, požeminius ežerus, bažnyčias, iš druskos padarytas skulptūras.